Aktualność

Artyści artystom

Artyści artystom
DATA: 11 Styczeń 2019

W pofabrycznych, XIX-wiecznych halach dawnej Widzewskiej Manufaktury przy al. Piłsudskiego powstało centrum kulturalne, które przyjęło historyczną nazwę dawnej fabryki. Właśnie tu znaleźli swoje miejsce artyści – malarze, filmowcy i muzycy.


Zanim jednak fabryka otworzyła się na artystów, upłynęło wiele lat. W powojennej Polsce tę przestrzeń zajęły znane na świecie Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Wi-Ma”. Była to najdłużej pracująca duża przędzalnia w Łodzi. Została zamknięta dopiero w 2009 roku. Ostatni prezes, Stanisław Zaręba, był zdeterminowany, by w pofabrycznym kompleksie tętniło życie kulturalne. I tak dwa lata później, w 2011 roku, do dawnej przędzalni wprowadził się Bajkonur. Plan pomysłodawcy zamienił się w rzeczywistość. Widzewska Manufaktura stała się centrum społeczno-kulturalnym, w którym artyści rozwijają skrzydła i współpracują ze sobą.


WIELE FUNKCJI POD JEDNYM DACHEM
Bajkonur to sale prób, studio nagrań, scena, kawiarnia i miejsce spotkań. To niezależny inkubator muzyczny, unikatowa przestrzeń przygotowana od podstaw z myślą o artystach – zarówno tych z ugruntowaną pozycją, doświadczonych, jak i początkujących, którzy chcą się rozwijać. Bajkonur integruje potencjał twórczy. W Łodzi i okolicy jest wiele grup artystycznych czy muzycznych, które działały osobno, bardzo często w przypadkowych miejscach i niesprzyjających warunkach. Koncepcja tego miejsca zakłada zaś połączenie różnych działań pod jednym dachem i stworzenie przestrzeni twórczej dla różnych artystów.
Na 300 mkw. przestrzeni o charakterze loftowym znalazły się między innymi trzy profesjonalne sale prób. Są to zaadaptowane akustycznie, wyposażone w sprzęt nagłośnieniowy, klimatyzowane pomieszczenia o różnych powierzchniach, z możliwością rejestracji dźwięku. Korzystają z nich zespoły i praktykujący instrumentaliści, którzy potrzebują odpowiednio przygotowanych sal do ćwiczeń.
W przestrzeni Bajkonuru znalazło się również miejsce na scenę kameralną, gdzie odbywają się próby, koncerty, przedstawienia, projekcje filmowe, warsztaty, a także inne wydarzenia kulturalne.


ANALOGOWO I CYFROWO
W 2012 roku do Bajkonuru dołączyło profesjonalne studio nagrań Soyuz, na które składa się reżyserka o powierzchni 20 mkw. oraz dwie sale: 20- i 30-metrowa. Kieruje nim Kamil Łazikowski.
– Konfiguracja studia jest nastawiona na bezkompromisowe połączenie techniki analogowej i cyfrowej. Posiadamy najwyższej jakości konwertery analogowo-cyfrowe marki MYTEK (24 kanały) oraz kilkanaście w pełni symetrycznych przedwzmacniaczy mikrofonowych o wyjątkowo ciepłym i bogatym brzmieniu – mówi Kamil Łazikowski. – Sprzęt został dobrany tak, aby rejestrować sygnał możliwie najlepszej jakości oraz ewentualnie przetwarzać cyfrowe sygnały bez jej straty, umożliwiając przy tym dodanie analogowego charakteru i głębi. Szeroki wybór urządzeń analogowych: lampowych, taśmowych czyz tranzystorami germanowymi zapewnia bogatą paletę barw dźwięku – dodaje.


DLA WSZYSTKICH
W Bajkonurze podejmowane są różne inicjatywy. Pofabryczna przestrzeń daje wiele możliwości. To właśnie tu zorganizowano plan zdjęciowy do wielu teledysków (nagrywali je na przykład Iza Lach/Snoop Dogg, Sjon, Revlovers, Iwona Kmiecik). Odbywały się tu także  szkolenia i warsztaty, pokazy mody oraz castingi. ●

Zdjęcia: A. Urbański, M. Zalewski


Ten oraz inne artykuły dostępne są w najnowszym nr 5 (21) 2018 Łódź Kreuje Innowacje.